zdrowie

Kurkumina

W moich ostatnich badaniach (więcej tutaj) najbardziej niepokojący był dla mnie utrzymujący się w organizmie silny stan zapalny, widoczny chociażby w wynikach profilu lipidowego. Wiadomo, konieczna była zmiana trybu życia (więcej tutaj), ale chciałam również wspomóc się suplementacją. O tym, co w ostatnich miesiącach stosowałam, pisałam tutaj. Zdecydowałam się więc na… ekstrakt z kurkuminy.

Kurkuma to roślina porastająca przede wszystkim tereny Ameryki Południowej i Azji. Znana jest głównie z zastosowania w kulinariach, jako jednym ze składników curry. Głównym aktywnym związkiem kurkumy jest kurkumina. To właśnie ona nadaje przyprawie intensywny, żółty kolor. W ostatnich latach trwają badania nad jej leczniczymi właściwościami. Ich wyniki są bardzo obiecujące, tym samym kurkumina znalazła się w grupie B suplementów rekomendowanych przez Australijski Instytut Sportu (zobacz tutaj).

bre6
Kurkuma jest jedną z moich ulubionych przypraw stosowanych do mięs.

Niestety, w kurkumie, której używam na co dzień do przyprawiania mięs i ryb znajduje się jedynie 3% kurkuminy. Tymczasem, większość badań naukowych o leczniczych właściwościach kurkuminy wskazuje na 1g substancji, jako ilość mającą wpływ na nasz stan zdrowia. Trudno byłoby osiągnąć taką ilość, stosując jedynie przyprawy kuchenne.

Zdecydowałam się więc sięgnąć po ekstrakt z kurkuminy. Znalazłam początkowo kilka suplementów kurkuminy i piperyny. Kurkumina, sama w sobie jest bardzo słabo wchłaniana do krwiobiegu. Piperyna zwiększa jej absorpcję aż o 2000%. Niektórzy do dań z kurkumą stosują dodatkowo pieprz. Bez tej substancji kurkumina nie wykazuje bowiem korzystnego działania na organizm.

Pieprz i Hashimoto nie idą jednak w parze. Zdecydowałam się więc na suplement diety z firmy LifeExtension „Super Bio-Curcumin”, który dzięki swej opatentowanej formule pozwala przyswoić nawet 7 razy więcej kurkuminy, niż zazwyczaj stosowane suplementy. Ponadto, kurkumina podana właśnie w tej formie utrzymuje się we krwi nawet dwukrotnie dłużej.

kurku3
Suplement można kupić tutaj.

kurku2
Wraz z przesyłką dostałam certyfikat jakości.

Każda 400mg kapsułka Super Bio-Curkumin jest równoważna 2.772 mg typowego, 95% ekstraktu z kurkumy. Kurkumina rozpuszczalna jest w tłuszczach. Przyjmuję ją więc wraz z posiłkiem białkowo-tłuszczowym.

Dlaczego właśnie kurkumina?

Kurkumina ma właściwości silnie przeciwzapalne. Krótkotrwały stan zapalny w organizmie może mieć pozytywne skutki, niestety przewlekły, z którym się zmagam, jest groźny i może doprowadzić w konsekwencji do chorób układu sercowo-naczyniowego, zespołu metabolicznego, choroby Alzheimera i innych chorób neurodegradacyjnych. Proces powstawania stanu zapalnego jest bardzo skomplikowany. Najprościej mówiąc, kurkumina jest substancją bioaktywną, która zwalcza zapalenie na poziomie molekularnym, blokując działanie NF-kb, białka przyczyniającego się do powstawania m.in. nowotworów i innych chorób przewlekłych. Badania naukowe porównują nawet jej skuteczność do kilku przeciwzapalnych leków farmaceutycznych. Różnica jest taka, że stosowanie kurkuminy nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi.

Kurkumina obniża także poziom histaminy, a wzmaga produkcję kortyzonu. Podejrzewam u siebie nietolerancję histaminy, więc w tym wypadku również może być dla mnie zbawienna.

napoje9
Kupuję zawsze ekologiczną kurkumę w moim ulubionym sklepie „U Gwoździkowej”.

Kurkumina, jako antyoksydant chroni organizm przed wolnymi rodnikami, które reagują z tak ważnymi substancjami, jak białka, kwasy tłuszczowe i DNA, zapobiegając starzeniu się organizmu i wielu chorobom. Co więcej, kurkumina nie tylko blokuje wolne rodniki, ale pobudza również własne systemy antyoksydacyjne organizmu.

Kurkumina zwiększa ilość mózgowego czynnika neutroficznego (BDNF), co wpływa korzystnie na funkcjonowanie mózgu. Kiedyś sądzono, że neurony w mózgu po okresie wczesnego dzieciństwa nie są w stanie mnożyć się i dzielić. Obecnie wiadomo natomiast, że w pewnych obszarach mózgu neurony są w stanie tworzyć nowe połączenia. Jedną z głównych przyczyn tego procesu jest czynnik neutropowy (BDNF), który jest swego rodzaju hormonem wzrostu w mózgu. Wiele występujących zaburzeń mózgu, w tym depresja czy choroby neurodegradacyjne są związane z obniżeniem poziomu tego hormonu. Tymczasem, kurkumina może zwiększyć ilość BDNF w mózgu, jednocześnie przyczyniając się do poprawy pamięci i zwiększając zdolność przyswajania nowej wiedzy.

Kurkumina jest w stanie odwrócić również wiele procesów prowadzących do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, będących obecnie jedną z najczęstszych przyczyn zgonu w Polsce i na świecie, m.in. poprawiając funkcje komórek śródbłonka, wyściełających naczynia krwionośne i limfatyczne. Jak dowodzą badania uszkodzenie komórek śródbłonka jest głównym powodem chorób serca i powoduje jego niezdolność do regulacji ciśnienia czy krzepnięcia krwi i wielu innych czynników. Kurkumina przeciwdziała stanom zapalnym i działa antyoksydacyjnie, co również ma bardzo duże znaczenie w zapobieganiu chorobom serca.


Ostatnio dostałam od znajomej świeżą kurkumę. Dodałam potartą m.in. do rosołu, jak i kurczaka z mlekiem kokosowym. Ładnie „podkręciła” smak. Niestety, nie widziałam nigdzie u siebie w sklepie świeżej kurkumy. Może na BioBazarze będzie. 

Naukowcy dowiedli również wpływu kurkuminy w profilaktyce i leczeniu raka, poprzez zahamowanie angiogenezy (wzrostu naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych), przeciwdziałanie przerzutom na inne organy oraz doprowadzenie do obumierania komórek nowotworowych. Badania prowadzono dopiero w warunkach laboratoryjnych oraz na zwierzętach, ale ich wnioski wyglądają bardzo obiecująco w kontekście badań na ludziach. Na pewno stosowanie konwencjonalnych metod leczenia raka można połączyć już ze stosowaniem kurkuminy. Jednocześnie wykazano, że stosowanie kurkuminy może zapobiec nowotworom układu pokarmowego, w tym raka jelita grubego.

Kurkumina może być jednocześnie stosowana w zapobieganiu i leczeniu choroby Alzheimera, jednej z najczęściej występujących chorób neurodegradacyjnych na świecie. Niestety, nie znaleziono jeszcze skutecznego leku. Dobrą wiadomością dla chorych była więc informacja, iż wykazano, że kurkumina przenika przez barierę krew – mózg. Jednocześnie wiadomo, że stan zapalny i stres antyoksydacyjny odgrywa dużą rolę w rozwoju Alzheimera, tymczasem kurkumina korzystnie wpływa na oba te stany. Kluczową cechą choroby Alzheimera jest jednak tworzenie się splotów białkowych zwanych białkami amyloidu. Kurkumina jest w stanie temu przeciwdziałać.

Liczne badania wskazują również na korzystne działanie kurkuminy u osób z Reumatoidalnym Zapaleniem Stawów oraz artretyzmem. Wykazano, że działa podobnie, jak stosowane u chorych leki przeciwzapalne.

bre12
Czasami robię sobie koktajl na bazie mleka kokosowego i kurkumy. Polecam ten przepis.

Naukowcy uważają, że właściwości kurkuminy są niezwykle obiecujące pod względem leczenia depresji. W jednym z badań 60 pacjentów podzielono losowo na trzy grupy. Jednej z nich podawano popularny lek na depresję, drugiej jeden gram kurkumy, natomiast trzecia grupa przyjmowała zarówno lek, jak i kurkumę. Po sześciu tygodniach stwierdzono, że zawarta w kurkumie kurkumina znacznie polepszyła stan zażywających ją osób, jej działanie było podobne do popularnego leku na depresję. Najlepsze efekty dotyczące leczenia depresji odnotowano u pacjentów, którzy przyjmowali dwie substancje: lek i kurkuminę. Oznacza to, że kurkumina jest równie skuteczna w zwalczaniu depresji, jak jeden z najpopularniejszych leków na tę chorobę. Naukowcy zwracają również uwagę, że kurkumina podwyższa poziom białka BDNF w mózgu, którego niskie stężenie ma związek z gorszym samopoczuciem psychicznym. Istnieją także dowody, że zwiększa ona stężenie serotoniny i dopaminy, zwanych hormonami szczęścia.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione powyżej prozdrowotne właściwości kurkuminy, związane m.in. z zapobieganiem chorobom serca, nowotworom i chorobie Alzheimera, okazuje się, że ta żółta, niepozorna substancja będąca głównym, aktywnym składnikiem kurkumy, jest prawdziwym eliksirem długowieczności. Badający jej właściwości naukowcy, w tym Ewa Sikora z Polskiej Akademii Nauk, podkreślają, że badań udowadniających zdolność kurkuminy do opóźnienia starzenia komórkowego jest coraz więcej.


Kurkuma świetnie sprawdza się również jako naturalny kosmetyk. W Internecie można znaleźć sporo przepisów (przykładowo tutaj) na maseczki, które są polecane szczególnie osobom z trądzikiem, czy suchą skórą.

Kurkumina stanowi również zbawienie dla układu pokarmowego. Stymuluje wydzielanie żółci, dzięki czemu usprawnia proces trawienia i reguluje pracę wątroby. Kurkumina jest chętnie stosowana w leczeniu dolegliwości żołądkowych.

Szukając informacji o właściwościach kurkuminy, natrafiłam jednocześnie na informacje, że kurkumina przyspiesza gojenie się ran, oczyszcza organizm z toksyn, obniża poziom cholesterolu (cholesterol jest ważny, o czym pisałam tutaj, ale ja akurat mam aż za wysoki), chroni przed uszkodzeniem wątroby (a mam podwyższone wyniki enzymów wątrobowych), obniża poziom glukozy we krwi, reguluje cykle menstruacyjne, wykazuje silnie działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. W ostatnim czasie ogólnie czuję się bardzo dobrze i myślę, że duża w tym zasługa właśnie kurkuminy.

Niestety, cena dobrej jakości ekstraktu z kurkuminy jest bardzo wysoka. Dziękuję więc firmie LifeExtension i panu Ireneuszowi za nawiązanie współpracy, o którą sama zabiegałam ze względu na wysoką jakość suplementów.

Coraz więcej osób czyta tę stronę, co mnie niewątpliwie bardzo cieszy. Tym samym dostaję coraz więcej ofert współpracy. Zdecydowaną większość odrzucam, a gdy na czymś bardzo mi zależy tak, jak na kurkuminie z LifeExtension, sama zgłaszam się do konkretnej firmy. Nigdy nie będę polecała Wam produktów, co do których mam spore wątpliwości.

Zachęcam do śledzenia profilu firmy na Facebook’u (tutaj) i skorzystania z oferty firmy. Osobiście z chęcią sięgnęłabym po najwyższej jakości olej z kryla (tutaj), metylowaną formę witaminy B12 (tutaj) czy koenzym Q10 dla mamy, która przeszła ostatnio zawał (tutaj). Obecnie trwają duże wyprzedaże (aż do 70%), warto więc zajrzeć tutaj.

Do do kurkuminy, jestem w połowie opakowania. Na pewno więcej będę mogła powiedzieć na zakończenie kuracji, ale w połączeniu z innymi zmianami w moim życiu, już teraz jestem zadowolona z jej działania. Planuję jednorazową kurację ekstraktem. Z kolei świeża i sproszkowana kurkuma na stałe gości w moim menu.

6 myśli w temacie “Kurkumina”

  1. Najsilniejsza naturalna metoda antynowotworowa ! Złote Mleko (wpiszcie sobie w google przepis) i olej CBD ( wpiszcie w google konopiafarmacja) ja akurat biore 5% essenz. Sposób mam taki,że najpierw wypijam złote mleko (1 szklanka) i 10 min później stosuje olej pod jezyk 5 kropel! Poczytajcie sobie w internecie i poszperajcie w badaniach. Jest to bardzo silne i naturalne działanie nie tylko na nowotwory bo na różne stany zapalne.

  2. Świeża kurkuma jest w każdym markecie codziennie dostępna w Lidl w biedronkach w Auchan w Kauflandzie wszędzie

  3. Z tego, co widzę, Bio-Curcumin nadal opłaca się kupować w iHerb, szczególnie w zamówieniu z innymi suplementami.

  4. Z własnego doświadczenia polecam suplement Kurkumina 95 polskiej firmy Yango. Ma najwyższe stężenie kurkuminy – ponad 95%. Ponadto zawiera dodatek piperyny. Ja połykam kapsułkę po śniadaniu i po obiedzie, tak żeby posiłek zawierał tłuszcze – wtedy maksymalizuję wchłanianie kurkuminy przez organizm. Mam przewlekłe zapalenie jelita cienkiego i po 2 tygodniach używania jej czuję, że jest nieco lepiej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s