zdrowie

Żyj zdrowo, bądź świadomy

Pamiętacie akcję „Żyj zdrowo, bądź aktywny” organizowaną przez laboratorium medycznego „Diagnostyka”?  Dzięki niej zarówno ja, jak i sporo moich znajomych oraz czytelników bloga zrobiła badania krwi z 60% rabatem. Zamiast 166zł zapłaciliśmy tylko 79zł za badanie morfologii, magnezu, transglutaminazy tkankowej anty-tTG w klasie IgA metodą Elisa, glukozy, lipidogramu (cholesterol całkowity, HDL, LDL i trójglicerydy), kwasu moczowego, TSH i GGTP oraz 99zł zamiast 290zł za badanie witaminy D3, homocysteiny, hemoglobiny glikowanej, elektrolitów (NA, K), wapnia całkowitego, ferrytyny i kwasu foliowego. Można więc było zaoszczędzić aż 278zł. Dla osób, które podobnie jak ja wydają mnóstwo pieniędzy na badania, była to spora ulga. Kupony rabatowe można było pobrać do końca czerwca, a ja wciąż dostaję pytania, czy akcja nadal trwa.

grafika Żyj zdrowo 600x400
Dzięki zniżkom przekonałam wielu znajomych do kontrolnych badań. O tym, jakie warto zrobić, by sprawdzić, czy nasz organizm funkcjonuje prawidłowo pisałam tutaj.

Osobiście wykorzystałam kupon za 99zł, a także z mojej inicjatywy nawiązałam współpracę z „Diagnostyką”, dzięki której mogłam wykonać spory pakiet dodatkowych badań. O wynikach, a także udogodnieniach, jakie oferuje „Diagnostyka”, w tym wynikach online i karcie rabatowej pisałam tutaj.

W każdym razie, już w czerwcu pan Tomasz, z którym kontaktowałam się w kwestii współpracy zapowiedział, że jesienią „Diagnostyka” będzie przeprowadzała kolejną ogólnopolską kampanię profilaktyczną. Przez ostatnie miesiące zastanawiałam się więc, czego będzie dotyczyła. W ostatnich latach „Diagnostyka” przeprowadziła takie kampanie, jak „Diagnostyka dla Twojej ciąży”, „Jestem kobietą i dbam o siebie”, „Jestem kobietą, dbam o siebie i o partnera”, „Jestem kobietą, dbam o  siebie i o dzieci”, „Jestem kobietą, dbam o siebie i o rodziców” oraz ostatnio już „Żyj zdrowo – bądź aktywny”. Osobiście stawiałam na tematykę jelit i nietolerancji pokarmowych.

kampania5-page-001

Tymczasem, jesienna ogólnopolska kampania profilaktyczna „Diagnostyki” to „Żyj zdrowo – bądź świadomy” i poświęcona jest problemom zdrowotnym wynikającym z tzw. tendencji genetycznych oraz genodiecie, czyli sposobie odżywiania dostosowanemu do indywidualnego profilu genetycznego. Swego czasu czytałam w „Food Forum” (numer na luty-marzec 2016) artykuł o nutrigenetyce i nie spodziewałam się, że tak szybko odpowiednie badania genetyczne oraz genodieta będą dostępne praktycznie dla każdego. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona.

Twój własny przepis na dietę

Nieoficjalny światowy rekord zawartości alkoholu we krwi wynosi 14,8 promila i należy do Polaka. To nie przypadek, że ten niechlubny wynik osiągnął akurat nasz rodak – pomogły mu w tym geny. Polacy, podobnie jak większość ludzi rasy kaukaskiej mają „korzystne” warianty genów kodujących enzymy zaangażowane w metabolizm alkoholu. Geny warunkują bowiem nie tylko cechy widoczne na pierwszy rzut oka, takie jak kolor skóry, oczu czy wzrost, ale wpływają też na to, jak organizm funkcjonuje ”od środka” – jak wydajnie radzi sobie z przyswajaniem i metabolizowaniem składników odżywczych, czy sprawnie neutralizuje toksyny, a w końcu – czy jest podatny na starzenie. W genach może też być zapisane zwiększone prawdopodobieństwo zapadnięcia na określone choroby, takie jak celiakia czy niektóre typy nowotworów.

Gen, polimorfizm, mutacja

Każdy z nas posiada swój unikalny kod genetyczny. Choć brzmi to dość tajemniczo, w rzeczywistości to czysta biochemia! Kod genetyczny można porównać do przepisu na to, jak ma być zbudowane i jak ma funkcjonować nasze ciało. Przepis ten zapisany jest językiem biochemii – sekwencją tzw. deoksynukleotydów, znanych jako DNA. DNA jest nośnikiem informacji o wszystkich białkach organizmu. Informacja ta przepisywana jest na RNA, który jest „kopią roboczą DNA” – bezpośrednią matrycą, na bazie której powstają białka. Białka z kolei budują nasze ciało (jak np. kolagen), spełniają jego podstawowe funkcje życiowe (jak przenosząca do tkanek tlen hemoglobina), wpływają na jego odporność (immunoglobuliny, cytokiny). Co więcej, jako hormony białkowe i enzymy białka niejako dyrygują pracą całego organizmu, warunkując kierunek i intensywność przemian metabolicznych.

Kiedy w 2003r. ogłoszono zsekwencjonowanie ludzkiego genomu, zachwytom nie było końca. Trzeba jednak przyznać, że oznaczało to, że poznano kolejność zasad w DNA – ale nadal przypominało to przepisanie na alfabet łaciński tekstu w jakimś nieznanym języku. Znamy tylko urywki tego języka – opisano ok. 20 tysięcy genów, a więc fragmentów DNA, których ekspresja powoduje (najczęściej) powstanie określonego białka. Jest to jednak tylko niewielka część genomu. Znaczenie pozostałej części pozostaje do wyjaśnienia, choć już teraz wiemy, że przepisywanie informacji z DNA może zakończyć się na etapie RNA. W takim wypadku RNA nie jest tylko pomocnikiem, lecz spełnia funkcje enzymów i regulatorów ekspresji genów (rybozymy, mikroRNA).

Sekwencjonowanie poszczególnych genów pozwoliło jednak na wykrycie drobnych różnic ich budowy (wariantów genów, polimorfizmów) pomiędzy ludźmi. Różnice te, jeśli występują w populacji często, nazywane są polimorfizmami określonego fragmentu genu i to właśnie one wpływają np. na kolor oczu. Jeśli są to zmiany rzadsze, to mówimy o mutacjach, które często mają wpływ na wystąpienie określonej jednostki chorobowej. To co mamy w genach, łącznie z polimorfizmami i mutacjami, to jednak tylko „lista składników” przepisu na naszą biologię. Tak jak przyprawy i sposób przygotowania decydują o finalnym smaku przygotowywanego dania, tak o naszym dobrym samopoczuciu i zdrowiu decydują tzw. czynniki środowiskowe. Znając predyspozycje genetyczne możemy świadomie kształtować nawyki żywieniowe, mocniej zmotywować się do unikania używek czy podjęcia aktywności fizycznej. Ten całokształt działań  najlepiej rozpocząć od ukierunkowanej diagnostyki genetycznej. Zespół diagnostów – biologów molekularnych z laboratoriów sieci „Diagnostyka” przygotował trzy pakiety badań genetycznych, oceniających polimorfizmy genów wpływających na metabolizm węglowodanów i tłuszczów, odpowiadających za tolerancję takich składników żywieniowych jak laktoza, sól czy alkohol oraz genów związanych ze zwalczaniem przez organizm wolnych rodników i metabolizmem witamin.

Do kogo adresowane są badania genetyczne? Do wszystkich! Skorzystać z ich mogą zarówno osoby dbające o swoje zdrowie na co dzień, jak i te, którym do diet i ćwiczeń „nie po drodze”. Ustalenie profilu genetycznego dla tych pierwszych będzie stanowić drogowskaz, który pokaże, jaki kierunek obrać, by wysiłki szły w dobrym kierunku, dla tych drugich okazać się może motywacją do zadbania o ciało – bo od jego dobrej kondycji zależy też stan ducha! Badania mogą też być pomocne tym, którzy pomimo starań nie mogą zrzucić zbędnych kilogramów – okazać się może, że np. stosowana dieta Kwaśniewskiego wybitnie nie służy danej osobie, gdyż jej geny predysponują ją do nasilonego magazynowania tłuszczów. Co ważne, profil genetyczny towarzyszy nam od narodzin do śmierci, sensowne jest więc jego oznaczenie już u małego dziecka. Taki prezent pozwala kształtować właściwe, dostosowane do predyspozycji genetycznych nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat – stanowić swego rodzaju polisę zdrowotną dziecka. Genetyczne uwarunkowania często ujawniają się dopiero z wiekiem lub w specyficznych stanach fizjologicznych, takich jak ciąża. Dlatego nawet osoby „od zawsze” szczupłe i nie mające problemów ze zdrowiem skorzystać mogą na poznaniu swojego profilu genetycznego – uniknąć pojawienia się „oponki” po trzydziestce czy nadmiernego przybierania na wadze w trakcie ciąży.

Od jesieni sieć laboratoriów „Diagnostyka” wprowadziła do swojej oferty trzy nowe profile genetyczne “GENOdiagDIETA”, w skład których wejdzie kilkanaście badań różnych grup genów, m.in. genów wpływających na to, jak nasz organizm metabolizuje tłuszcze i węglowodany (pakiet I), gluten, laktozę oraz używki takie jak kofeina, alkohol, sól (pakiet II), sprawdzimy także (pakiet III) jak nasz organizm radzi sobie z usuwaniem wolnych rodników i czy prawidłowo metabolizuje witaminy i mikroelementy (w tym homocysteinę!). Pełny opis pakietów możecie ściągnąć tutaj. Dzięki wykonanemu profilowi można dobrać najbardziej optymalną dla siebie dietę, dowiedzieć się co jest korzystne dla naszego organizmu, a na co powinniśmy uważać.

Choroby, które potocznie nazywamy „chorobami cywilizacyjnymi” to kompilacja stylu życia, czynników środowiska, odżywiania się, ale także genetyki. Poznając predyspozycje własnego organizmu zapisane w kodzie genetycznym, mamy narzędzie do tego, aby odżywiając się świadomie zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby. Co ważne profil genetyczny towarzyszy nam od narodzin aż do śmierci, sensowne jest więc wykonanie takiego oznaczenia już u małych dzieci – tłumaczy Anna Piotrowska-Mietelska, Kierownik Pracowni Biologii Molekularnej laboratorium sieci „Diagnostyka”.

Co otrzyma pacjent po wykonaniu pakietu nutrigenetycznego? Wynikiem tego badania nie będzie standardowa tabela z wynikiem ilościowym tylko cała „książka” z opisem własnego typu nutrigenetycznego i wskazań co do diety. Badania „GENOdiagDIETA” są rozbudowanym odpowiednikiem istniejących już na rynku podobnych badań genetycznych. Pełny profil genetyczny składa się z trzech pakietów tematycznych w sumarycznej cenie ponad 2000 zł. To bardzo dużo, ale od 19. września można pobrać bon na pojedyncze badanie FTO, czyli tzw. genu otyłości, który według szacunków występuje u co siódmej osoby mającej nadwagę. Jego nadaktywność u niektórych ludzi wynika z tego, że występuje u nich podwójnie. W czasie kampanii promocją cenową objęte są również wszystkie badania z Pakietu I (FTO, FABP2, PPARγ, APOE i ADRB3), które do końca roku można wykonać w specjalnej cenie 449 zł.

kupon1
Promocyjna cena Badania w ramach akcji „Żyj zdrowo, bądź świadomy” (po okazaniu bonu zniżkowego”)  wynosi 99 zł . Wartość badania bez zniżki wg. cennika oddziału małopolskiego to 199 zł.

Gen otyłości FTO (ang. fat mass and obesity associated gene) nazywany jest genem podatności na otyłość. Występowanie niekorzystnej formy tego genu związane jest z zaburzonym odczuwaniem głodu i sytości (przejadanie się, podjadanie między posiłkami), więc u nosicieli tego polimorfizmu obserwuje się zwiększone BMI (Body Mass Index) i obwód talii. Otyłość może prowadzić do rozwoju wielu chorób w tym cukrzycy typu 2.

kupon2
Promocyjna cena Pakietu w ramach akcji „Żyj zdrowo, bądź świadomy” (po okazaniu bonu zniżkowego)  wynosi 449 zł . Wartość pakietu badań bez zniżki wg. cennika oddziału małopolskiego to 750 zł.

Pakiet  obejmuje ocenę polimorfizmów genów wpływających na metabolizm węglowodanów i lipidów (tłuszczów). Dotyczy genów: FTO, o którym pisałam wyżej oraz FABP2, PPARγ, APOE i ADBR3.

Gen FABP2 – (ang. fatty acid binding protein 2), to gen kodujący białka uczestniczące we wchłanianiu, przetwarzaniu i transportowaniu kwasów tłuszczowych. Jego niekorzystny polimorfizm sprzyja podniesieniu stężenia „złego” cholesterolu LDL we krwi i magazynowaniu kwasów tłuszczowych w tkankach.

Gen  PPARγ – (ang. peroxisome proliferator activated receptor gamma), koduje białka receptorowe wpływające na metabolizm tłuszczów i węglowodanów. Typ polimorfizmu genu decyduje  o predyspozycji do tycia, na skutek spożycia węglowodanów lub tłuszczów.

Gen APOE – koduje apolipoproteinę E, uczestniczącą w metabolizmie tłuszczów. 60% populacji posiada prawidłową formę genu – APOE3. Pozostałe warianty: APOE2 i APOE4 wskazują na ryzyko zaburzeń lipidów we krwi.

Gen ADRB3 – (ang. adrenoreceptor beta 3), koduje białko receptorowe uczestniczące w przemianach tłuszczów i odpowiadające za utrzymanie temperatury ciała. Niektóre polimorfizmy tego genu wpływają na otyłość i  ryzyko cukrzycy typu 2.

Wyniki  będą do odebrania w punktach pobrań poza punktami oznaczonymi, jako „partnerskie”  (najbliższą placówkę można znaleźć tutaj), w których wykonane zostało badanie do 20 dni po jego zleceniu. Wyniki badań z obu powyższych pakietów należy zawsze konsultować z lekarzem.

Bony na badania można pobrać ze strony www.zyjzdrowo.diagnostyka.pl.

formularz
Wystarczy wypełnić formularz. Kupony otrzymamy na podany adres mailowy.

Biorąc udział w akcji można także wziąć udział w konkursie i wygrać atrakcyjne nagrody: pobyty zdrowotne w Hotelu Słoneczny Zdrój  Medical Spa & Wellness oraz konsultacje dietetyczne i indywidualne plany żywieniowe od sieci All For Body. Patronat medialny nad akcją objął magazyn „Food Forum”.

kampania6-page-002
Więcej o nagrodach można przeczytać tutaj.

Akcja trwa do końca listopada. Kupony rabatowe obowiązują natomiast do końca roku. Regulamin akcji można znaleźć tutaj.

Czy warto? Oczywiście. Nie ma dwóch takich samych osób, każdemu z nas służy coś innego. Dieta powinna być więc spersonalizowana. Testy prowadzone w Polsce pokazują, że piramida zdrowego odżywiania jest wskazana jedynie dla 52% populacji, pozostali wymagają indywidualnej „wariacji” na jej temat, aby była ona korzystna dla ich zdrowia, figury i samopoczucia. Dietetycy posługują się ogólnymi prawdami, często błądząc po omacku. Jeden organizm zareaguje pozytywnie, drugi nie. Sama jestem tego najlepszym przykładem. Skoro więc nauka poszła tak do przodu, że testy DNA mogą ułatwić nam dobór planu żywieniowego, to powinniśmy z tego skorzystać.

Wyników oznaczenia profilu genetycznego w zakresie genów odpowiadających za metabolizm węglowodanów i tłuszczów nie należy traktować jako usprawiedliwienia dla nadwagi lub „wyroku” skazującego na gorsze zdrowie. Odpowiednia profilaktyka (przemyślana dieta i aktywny tryb życia) nawet u osób obciążonych niekorzystnymi polimorfizmami badanych genów może pomóc uniknąć otyłości i rozwoju chorób metabolicznych (miażdżyca i inne choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca). Pomocą w skutecznej profilaktyce może też być regularne (coroczne) wykonywanie podstawowych oznaczeń biochemicznych z krwi, takich jak lipidogram czy glukoza.

Przyznam szczerze, że jestem bardzo ciekawa tego, co mówią moje geny. Co więcej, myślę, że za 3 i pół roku, kiedy mam nadzieję skończę studia i zostanę oficjalnie dietetykiem badania genetyczne będą bazą układanych przeze mnie diet, bo do tego czasu ich koszty powinny diametralnie obniżyć się.

Jestem ciekawa Wasze zdania.

logo

Partnerem wpisu jest laboratorium medyczne „Diagnostyka”.

Po raz drugi sama zwróciłam się z propozycją współpracy, dzięki której będę mogła wykonać duży pakiet niezbędnych mi obecnie badań. Barter to jedyna forma współpracy, jaką wykorzystuję na blogu i zawsze inicjatywa leży po mojej stronie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s