zdrowie

Czy wszystko gra?

Wiosna w pełni. W słońcu temperatura dochodzi nawet do 40 stopni. W końcu możemy zostawić czapki, szaliki i ciepłe kurtki w szafie, wrócić po pracy czy szkole pieszo do domu, wygrzewając się w wiosennym słońcu. Dzień jest też coraz dłuższy. Przyroda budzi się z zimowego snu i my również.

Tymczasem, w ostatnim czasie sporo moich znajomych mówiło mi, że czuje się bardzo źle. Narzekało na ogólne zmęczenie, problemy ze snem, przeziębienie i brak motywacji do działania. Wiosenne przesilenie? Czytałam ostatnio artykuł, że nie ma czegoś takiego, ale zgodzicie się pewnie ze mną, że na przełomie marca i kwietnia często czujemy się osłabieni. Jeśli po wolnym weekendzie, spacerze, basenie czy saunie nasze samopoczucie ulega poprawie, nie ma powodów do niepokoju, ale jeśli stan apatii i znużenia trwa dłużej, warto zrobić podstawowe badania krwi.

O tym, jakie badania diagnostyczne warto wykonać, pisałam w artykule „Zbadaj się”.

Zdaję sobie sprawę, że zrobienie wszystkich badań to spory koszt, a lekarze rodzinni niechętnie kierują młode i zdrowo wyglądające osoby na diagnostykę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Cieszę się więc, że Laboratorium Medyczne „Diagnostyka” przygotowało na wiosnę kolejną akcję profilaktyczną i bony rabatowe na badania. W poprzednich akcjach „Diagnostyki” sporo moich znajomych i czytelników skorzystało z rabatów z korzyścią dla swojego zdrowia! Liczę, że i tym razem uda mi się Was zachęcić do skontrolowania stanu swojego organizmu!

Czy wszystko gra?

„Czy wszystko gra?” to najnowsza kampania profilaktyczna Laboratorium Medycznego „Diagnostyka”  skierowana do aktywnych na różnych polach życiowych kobiet i mężczyzn. Zapracowani, obciążeni obowiązkami, zajęci opieką nad rodziną, dziećmi zaniedbujemy siebie. Ta kampania ma pomóc zabieganym 30, 40 i 50-latkom zadbać o siebie.

– Co prawda nasz organizm jest najbardziej wydajny gdy jesteśmy młodzi, jednak brak równowagi pomiędzy pracą, obowiązkami a regeneracją może skutkować alarmem ze stron naszego ciała. Nic tak nie pokazuje stanu faktycznego jak badania – wątroba, nerki, układ krążenia, poziomy hormonów , serologia infekcji są naturalnymi informatorami na temat naszego zdrowia. Warto znaleźć chwilę i sprawdzić czy wszystko gra – zachęca Danuta Kozłowska,  dyrektor ds. medycznych w sieci Laboratorium Medycznego „Diagnostyka”.

8 marca rozpoczęła się kampania skierowana do kobiet, a jesienią do mężczyzn. Panie w specjalnie obniżonej o ponad 50% cenie mogą wykonać pakiet ogólnych badań przesiewowych („Ogólnie kobiecy”) oraz pakiet specjalistycznych badań genetycznych („Szczególnie kobiecy”), sprawdzający możliwość wystąpienia nowotworów. Kampania wiosenna trwa do 31 maja, badania z obydwu pakietów będzie można realizować do końca czerwca.

W „Ogólnie kobiecym” pakiecie znajduje się  15 badań profilaktycznych w specjalnej cenie 99 zł zamiast 243 zł! Oszczędzamy aż 144 zł!

Bon obejmuje następujące badania:

Morfologia krwi – całościowa analiza wszystkich rodzajów komórek krwi, służąca do oceny ogólnego stanu zdrowia i stanowiąca podstawę rozpoznania wielu chorób m.in. anemii, zaburzeń krzepnięcia krwi, niedoborów odporności czy infekcji. Większość chorób powoduje widoczne zmiany w morfologii krwi.

OB – badanie oceniające ogólny stan zdrowia i umożliwiające wykrycie stanów zapalnych związanych z różnymi chorobami.

CRP – wskaźnik toczącego się stanu zapalnego oraz marker podwyższonego ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej.

Fibrynogen – wskaźnik stanów zapalnych, badanie pomocne w ocenie układu krzepnięcia.

D-dimer, ilościowo – badanie wykrywające nadmierną aktywację układu krzepnięcia i fibrynolizy. Dodatni wynik może nasuwać podejrzenie toczącej się świeżej zakrzepicy.

Lipidogram – szczegółowe badanie w kierunku ryzyka rozwoju miażdżycy – przyczyny chorób układu krążenia. W skład badania wchodzi oznaczenie poziomu cholesterolu całkowitego, HDL („dobrego” cholesterolu), LDL („złego” cholesterolu) i triglicerydów.

Glukoza – podstawowe badanie oceniające metabolizm węglowodanów, mierzona na czczo lub przygodnie służy rozpoznawaniu cukrzycy.

ALT (aminotransferaza alaninowa) – podstawowe badanie przesiewowe w kierunku uszkodzenia wątroby, głównie w następstwie infekcji wirusowych.

GGTP (gamma glutamylotransferaza) – badanie przesiewowe w kierunku uszkodzenia wątroby; nieprawidłowe wyniki badań odnotowuje się u osób nadużywających alkohol.

Kreatynina – badanie wskazujące stopień wydolności nerek, jej podwyższone wyniki wskazują na ich ew. choroby.

Kwas moczowy – badanie związane z zaburzeniami metabolicznymi, chorobami nerek oraz dolegliwościami stawowym (np. dna moczanowa).

Magnez – badanie wykonywane w przypadku objawów takich jak osłabienie, drażliwość, zaburzenia rytmu serca, nudności.

TSH – badanie odzwierciedlające funkcjonowanie tarczycy. Wysoki poziom hormonu może sugerować niedoczynność tarczycy, a niski – jej nadczynność. Zaburzenia poziomu tego hormonu mają negatywny wpływ na większość funkcji życiowych i objawiają się m.in. nerwowością, zmęczeniem, kołataniem serca czy nagłym tyciem lub chudnięciem.

CA 125* – marker nowotworowy związany m.in. z rakiem jajnika.

CA 15-3* – marker nowotworowy związany m.in. z rakiem piersi.

* wzrost tego markera obserwuje się także w przebiegu wielu chorób nienowotworowych i na podstawie podwyższonego wyniku nie można wnioskować o obecności raka. Po konsultacji z lekarzem wynik należy interpretować w kontekście innych badań i objawów klinicznych.

Nieprawidłowe wyniki mogą być pierwszym sygnałem rozwoju niektórych chorób cywilizacyjnych np.: cukrzycy i miażdżycy, a także anemii oraz mogą być wskaźnikiem toczącego się stanu zapalnego, zaburzeń elektrolitowych i infekcji. Pozwalają również na ocenę ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia m.in. nadciśnienia, zawału mięśnia sercowego czy udaru mózgu. W pakiecie znajdują się także biochemiczne badania przesiewowe w kierunku markerów raka piersi, jajnika i jelita grubego oraz badania pomocne w ustaleniu przyczyn ogólnego osłabienia, nerwowości, nadpobudliwości i braku koncentracji.

Specjalnie z myślą o paniach Laboratorium Medyczne „Diagnostyka” oferuje też w kampanii wiosennej możliwość wykonania panelu badań genetycznych 17 mutacji genów BRCA1, BRCA2  pod kątem ryzyka wystąpienia raka piersi i jajników. Wśród tych genów 5 mutacji jest zalecanych do badania przez Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej, a pozostałe 12 rekomendowanych przez Oncogene Diagnostics, które opracowało grupę mutacji najczęściej występujących wśród Polek i Polaków.

Pakiet „Szczególnie kobiecy” kosztuje w czasie kampanii 299 zł zamiast 550 zł. Oszczędzamy aż 251 zł!

Bon obejmuje następujące badania:

BRCA 1 – badanie wykrywające 16 mutacji w genie BRCA1, mające na celu określenie predyspozycji do dziedzicznego raka piersi i/lub jajnika oraz związanych z tymi zespołami innych nowotworów towarzyszących – przede wszystkim raka jelita grubego.

BRCA2 – badanie wykrywające dwie najczęściej występujące w populacji polskiej mutacje w genie BRCA2 związane z predyspozycją do wystąpienia zespołów nowotworowych – dziedzicznego raka piersi i/lub raka jajnika.

Badanie mutacje w genach BRCA1 oraz BRCA2  nie stanowi o rozpoznaniu nowotworu, daje natomiast informację o zwiększonym prawdopodobieństwie jego wystąpienia. Jednocześnie, brak mutacji w tym obszarze nie wyklucza zachorowania.

W przypadku uzyskania wyniku dodatniego w badaniach w pakiecie BRCA1 i BRCA2 konieczna jest konsultacja z lekarzem lub genetykiem.

– Kod genetyczny to swoista encyklopedia wiedzy o nas. To w nim zapisane są wszystkie informacje począwszy od tego jaki mamy kolor oczu czy jaką mamy zdolność do trawienia laktozy, aż po predyspozycje do występowania chorób. Badania genetyczne są dzisiaj najintensywniej i najprężniej rozwijającą się gałęzią diagnostyki laboratoryjnej. Zaawansowane technologie dają nowe możliwości analizy DNA i pozwalają na precyzyjną diagnostykę. Analiza genetyczna to przyszłość nowoczesnej spersonalizowanej medycyny, a tym samym nowe, większe możliwości dla pacjentów – podsumowuje Anna Piotrowska-Mietelska, kierownik pracowni biologii molekularnej centralnego Laboratorium Medycznego „Diagnostyka”.

Komu są szczególnie polecane badania mutacji genów BRCA1, BRCA2? Ich wykonanie powinny rozważyć panie, w rodzinach których występowały nowotwory piersi i/ lub jajnika, a także kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą.

Kampania wiosenna potrwa do 31 maja, bony na badania można pobierać na stronie www.wszystkogra.diagnostyka.pl i zrealizować do końca czerwca!

Wystarczy wypisać pola, a otrzymamy na maila bony do ściągnięcia i wydrukowania. Możemy zrealizować jeden bon lub oba.

Bony można wykorzystać  w każdym z  punktów pobrań  oprócz punktów oznaczonych jako „punkt kontrahencki”.

Podobnie, jak w poprzednich akcjach, odpowiadając na pytanie, dlaczego warto sprawdzić, czy wszystko gra, możemy wygrać atrakcyjne nagrody!

Zachęcam Was serdecznie, do sprawdzenia, czy w Waszych organizmach wszystko gra! Zamiast nowej bluzki, czy spodni, wydajmy te 99zł i sprawdźmy, jak funkcjonuje Wasz organizm!

Dodatkowo sprawdziłabym jeszcze poziom witaminy D3 po zimie. Dlaczego to tak ważne? Pisałam o tym w artykule „Powszechny niedobór witaminy D”.

Pamiętajcie, że w Laboratorium Medycznym „Diagnostyka” wyniki możemy odebrać online tutaj.

W poniedziałek idę do szpitala na kolejną diagnostykę (pisałam o tym tutaj). Dzięki współpracy z Laboratorium Medycznym „Diagnostyka” mam też do zrealizowania w najbliższych tygodniach bon na badania. Zobaczę, jakie będę miała wykonane w szpitalu i po powrocie wykonam pozostałe. Staram się minimum dwa razy w roku kontrolować swój stan zdrowia. I Was również do tego zachęcam!

Pomyślcie też o swoich bliskich. Kiedy Wasza mama ostatnio robiła badania? Zróbcie jej prezent, wydrukujcie bon i zaprowadźcie na badania! W razie problemów z interpretacją wyników, chętnie pomogę :)

3 myśli w temacie “Czy wszystko gra?”

  1. Jestem osobą odrobinę poniżej 30 roku życia i nie chcę brać udział w konkursie, zatem czy mogę pobrać bon i zrobić badania?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s