zdrowie

Odbuduj się na wiosnę!

Profilaktyka zdrowotna jest bardzo ważna i niestety tak samo jak ważna, to zaniedbywana. Ilość wykonywanych badań wzrasta najczęściej dopiero u osób w zaawansowanym wieku, czyli wtedy, kiedy powoli zaczynamy leczyć choroby, zamiast im skutecznie zapobiegać.

W ramach kolejnej, wiosennej kampanii sieć „Diagnostyka” oferuje pakiet badań laboratoryjnych o nazwie „Wiosenna odnowa”.  Wiosna to czas, kiedy budzimy się do życia po zimie, wystawiamy twarz do słońca i chętniej podejmujemy aktywność fizyczną. Warto ten wiosenny zapał przełożyć na troskę o zdrowie i wykonanie podstawowych badań profilaktycznych.

– Organizm po zimie jest wyczerpany częstszymi infekcjami i niedoborem witaminy D. Zdrowiu nie służy też dieta bogatotłuszczowa, za to uboższa w warzywa i owoce. Warto więc jak najszybciej określić, jakie mamy niedobory lub z czym musi się borykać nasz organizm, żeby zapewnić mu odpowiednie wsparcie – podsumowuje dr Emilia Martin, Specjalista ds. Informacji Medycznej sieci „Diagnostyka”.

W skład oferowanego w kampanii pakietu „Wiosenna odnowa” wchodzą zarówno badania podstawowe, jak morfologia czy oznaczanie poziomu glukozy, jak i bardziej specyficzne. Ocenimy stężenie białka CRP, by móc określić, czy nie mamy jakiegoś stanu zapalnego w organizmie. Zbadamy lipidogram, ponieważ skutkiem zimowego popuszczania pasa mogą być zmiany w profilu lipidowym krwi, które w przyszłości mogą prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych. Wśród badań specjalistycznych znajdziemy ferrytynę i witaminę D. Poziom ferrytyny pod lupą powinni mieć wszyscy, którzy czują po-zimowy spadek energii i apatię – jej obniżony poziom może wskazywać na anemię z niedoboru żelaza. Wielu Polakom po okresie jesienno-zimowym z całą pewnością brakuje witaminy D3, co może skutkować słabszą odpornością i złym samopoczuciem.

O roli witaminy D3 w organizmie pisałam w artykule „Powszechny niedobór witaminy D”.

Ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych „Diagnostyka” już od kilku lat stara się odwrócić ten trend, zachęcając Polaków do okresowych badań profilaktycznych. Dzieli się wiedzą ekspercką i doświadczeniem, a także tworzy różnego rodzaju pakiety badań laboratoryjnych. Kierowane są one do różnych grup odbiorców – mężczyzn, kobiet czy dzieci lub skupiają się na wybranych zagadnieniach zdrowotnych, jak ciąża czy funkcjonowanie określonych narządów.

Wiosenne pakiety profilaktyczne cieszyły się dużym powodzeniem w poprzednich latach, dlatego „Diagnostyka” zdecydowała się na ich powtórzenie, tym razem bez określania grupy docelowej. Po tegoroczny zestaw „Wiosennej odnowy” mogą więc sięgnąć wszyscy, bez względu na płeć czy wiek.

Cena pakietu 17 badań w okresie trwania akcji jest obniżona o ponad 50% i wynosi 99 zł.

W skład pakietu wchodzą: OB, morfologia krwi, glukoza, lipidogram (cholesterol całkowity, HDL, LDL, non-HDL, trójglicerydy), próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP), kwas moczowy, ferrytyna, CRP, witamina D metabolit 25 (OH).

Warto chwilę zatrzymać przy parametrze non-HDL, który w ostatnim czasie można zauważyć w wynikach profilu lipidowego.vMożna powiedzieć, że cholesterol nie-HDL uzupełnia dogmat o „złym” cholesterolu LDL i „dobrym” cholesterolu HDL. Mówiąc najprościej, „zły” to ten, którego wysokie stężenie wiąże się z dużym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. „Dobry” to ten, który to ryzyko obniża. „Jeszcze bardziej zły” cholesterol to natomiast w istocie wspólna nazwa wszystkich frakcji cholesterolu, które dobre nie są. Oprócz frakcji LDL należy tu cała grupa tzw. lipoprotein aterogennych („miażdżycotwórczych”): cholesterol VLDL, remnanty VLDL, lipoproteiny o pośredniej gęstości oraz lipoproteina (a) (Lp(a)).

Prawdziwą „karierę” cholesterol nie-HDL zrobił w 2016, kiedy to Polskie Towarzystwo Lipidologiczne, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i Polskie Towarzystwo Kardiologiczne w swoich wytycznych zaleciły jego stosowanie lekarzom rodzinnym w opiece nad pacjentami z zaburzeniami lipidowymi. To właśnie lekarze rodzinni często jako pierwsi diagnozują problemy z gospodarką tłuszczową, to oni sprawują opiekę długoterminową nad pacjentami leczonymi statynami i innymi lekami hipolipemizującymi. Jednocześnie w praktyce nie mają możliwości zlecania badań wysokospecjalistycznych, takich jak ocena poziomu lipoproteiny (a) czy apoliporotein. Stężenie cholesterolu nie-HDL uzyskuje się natomiast prostym odejmowaniem: cholesterol całkowity minus cholesterol HDL, a więc można je stosować bez dodatkowych nakładów finansowych – jako uzupełnienie podstawowego badania: lipidogramu.

Zarówno stężenie cholesterolu całkowitego, jak i LDL oraz nie-HDL są bezpośrednio powiązane z prawdopodobieństwem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Dla parametrów tych przyjęto tzw. stężenia zalecane, zróżnicowane w zależności od wielkości ryzyka u danego pacjenta. Na ryzyko to wpływa płeć, palenie tytoniu, nadciśnienie, siedzący tryb życia, otyłość, ale również stres, depresja i niektóre choroby autoimmunologiczne (np. RZS). Stężenia zalecane cholesterolu LDL i nie-HDL stanowią cele terapeutyczne, których osiągnięcie wiąże się z określonym zmniejszeniem prawdopobieństwa wystąpienia zawału serca, udaru mózgu i zgonu z przyczyn secowo-naczyniowych.

Wspomniane zalecenia wskazują, że lipidogram powinien być oznaczony u wszystkich mężczyzn powyżej 40 roku życia i kobiet powyżej 50 roku życia. Granica wieku przestaje mieć znaczenie u osób z co najmniej jednym z powyżej wymienionych czynników ryzyka chorób układu krążenia, u których kontrola parametrów lipidowych powinna być rozpoczęta wcześniej. Jeśli wyniki są prawidłowe, to kolejne oznaczenie można przeprowadzić dopiero za 3-5 lat, ale nieprawidłowości obligują do oceny lipidogramu corocznie lub nawet częściej, do momentu, gdy działania terapeutyczne (zmiana diety, stylu życia czy w końcu leczenie farmakologiczne) przełożą się na oczekiwaną zmianę wartości parametrów lipidowych.

Aby skorzystać z pakietu promocyjnego badań, należy wejść na stronę www.zdrowawiosna.diag.pl.

Następnie uzupełnić formularz, wpisując swoje imię i nazwisko oraz adres mailowy.

Na podany adres otrzymamy e-mail, w którym potwierdzamy chęć wzięła udziału w kampanii, klikając na zielony przycisk „Tak, potwierdzam”.

W tym momencie nastąpi przekierowanie do strony z linkiem umożliwiającym pobranie bonu.

Po kliknięciu w link w osobnym oknie przeglądarki otrzymamy bon do pobrania. Najlepiej od razu wydrukować lub zapisać na dysku.

Kampania trwa od 21 marca do 21 maja 2018 roku. Bony na badania można pobierać do 21.05.2018 r., ale realizować do 30 czerwca br.

Bony można wykorzystać  w każdym z punktów pobrań oprócz punktów oznaczonych jako „punkt kontrahencki”. W laboratorium medycznym „Diagnostyka” wyniki możemy odebrać online (kliknij tutaj). Można również zainstalować aplikację na telefon (więcej informacji tutaj).


Inne pakiety pakiet znajdujące się w ofercie laboratorium możecie kupić również w sklepie online (kliknij tutaj), wydrukować w formie vouchera i podarować na przykład bliskim w prezencie. 

Sama staram się minimum dwa razy w roku kontrolować swój stan zdrowia. Ostatnio pełny przegląd miałam w październiku ubiegłego roku. Jak tylko dojdę do siebie po przeziębieniu, z którym się obecnie zmagam, planuję kolejną pełną diagnostykę.

Was także zachęcam serdecznie do skorzystania z promocji. Nawet jeśli teraz nie planujecie teraz badań lub nie macie aktualnie funduszy, warto pobrać i zachować bon dla siebie lub podarować bliskim. Cena pakietu jest naprawdę dobra, bo w wielu laboratoriach za same badanie poziomu witaminy D kosztuje nawet 100zł. A tutaj mamy 16 innych badań w tej cenie, w tym chociażby ferrytynę, która również jest dość droga.

Jeśli wykonacie badania, zapraszam na konsultację. Pomogę w interpretacji i opracowaniu dalszego planu działania! Więcej informacji o współpracy dietetyczno-treningowej ze mną znajdziecie tutaj.

 

1 myśl w temacie “Odbuduj się na wiosnę!”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s