zdrowie

Zdrowa jesień

Kiedy zacząć myśleć o swoim zdrowiu? Właściwie przez całe życie warto pamiętać, że nasze ciało nie jest wymienne i że mamy je raz na zawsze. Gdyby jednak starać się wskazać dobry moment na zmianę złych nawyków i spowolnienie lub zatrzymanie niekorzystnych dla nas procesów – będzie to 50. rok życia.

Fizjologii nie da się oszukać. Ludzki organizm podlega procesowi starzenia – z biegiem lat wydolność procesów biochemicznych spada, możliwości regeneracyjne tkanek zmniejszają się, a komórkowe mechanizmy naprawcze zawodzą. Dochodzi do kumulacji oddziaływania szkodliwych czynników środowiskowych, przewlekłego przyjmowania leków, niezdrowego stylu życia.

Właśnie z myślą o osobach w tym wieku labortoria medyczne „Diagnostyka” przygotowała dwa pakiety badań w obniżonej o ponad 50% cenie. Pakiety – osobny dla kobiet, osobny dla mężczyzn – zawierają po 17 badań. Akcja rozpoczęła się 17 września i potrwa do 30 listopada 2018 roku.

Polska rzeczywistość

Lekarze rodzinni POZ co prawda dysponują szerokim arsenałem badań diagnostycznych, niemniej problemy z ich finansowaniem sprawiają, że pacjenci korzystają z nich rzadziej niż powinni. Tymczasem wiele badań analitycznych powinno być wykonywanych corocznie już po 20-tym roku życia! Z upływem lat ich lista rośnie. Trzeba też brać pod uwagę, że zalecenia dotyczące częstotliwości badań profilaktycznych są ustalane na podstawie danych epidemiologicznych i analiz ekonomicznych o dużej skali. Nie biorą zatem pod uwagę indywidualnych uwarunkowań danego pacjenta, a te mogą być podstawą do częstszego wykonywania oznaczeń – podkreśla dr Emilia Martin, specjalista ds. badań laboratoryjnych w sieci „Diagnostyka”.

W jesiennej kampanii w cenie 99 zł można wykonać 17 specjalnie dobranych badań. Część z nich jest wspólna dla kobiet i mężczyzn, w tej grupie znalazły się m.in. morfologia, glukoza i lipidogram. Służyć mogą one zarówno ocenie zagrożenia chorobami cywilizacyjnymi, jak i ocenie skuteczności leczenia już zdiagnozowanych schorzeń. Statystyki pokazują, że zapadalność na choroby układu krążenia jest największa w piątej i szóstej dekadzie życia. Dlatego do pakietów poza lipidogramem włączone zostały elektrolity, których odpowiedni poziom warunkuje prawidłową funkcję serca i wpływa na ciśnienie krwi oraz kwas moczowy, niezależny czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. „Chroń nerki – ocal serce” – mało kto wie, że zaburzenia pracy nerek są pośrednim czynnikiem zawału serca, dlatego w wieku dojrzałym warto regularnie oddawać mocz do badania oraz wykonywać oznaczenie kreatyniny (badanie z krwi).

Kobiety i mężczyźni – w chorobach też się różnimy

W okresie przekwitania, baczną uwagę powinniśmy zwrócić na schorzenia typowe dla płci. Kobiety – w związku z menopauzą – szczególnie zagrożone są osteoporozą (stąd w zestawie badanie wapnia, fosforu i witaminy D3), częściej niż mężczyźni zmagają się z chorobami stawów – stąd RF (czynnik reumatoidalny). Szczyt zachorowań na choroby tarczycy u kobiet przypada na 50-60 rok życia, ponad 8-krotnie częściej występują one u kobiet niż u mężczyzn – dlatego TSH w pakiecie dla pań.

Skład pakietu dla kobiet: morfologia, glukoza, kreatynina, ACR, elektrolity, kwas moczowy, lipidogram, RF, wapń, fosfor, witamina D, TSH.

Mężczyźni natomiast częściej zapadają na choroby wątroby, co może mieć związek z wysokotłuszczową dietą czy nadmiernym spożywaniem alkoholu, dlatego w ich pakiecie znalazło się oznaczanie enzymów wątrobowych (ALT, GGTP i cholinoesterazy). Typowo męskim badaniem, które należy wykonywać corocznie po ukończeniu 50. roku życia jest PSA, marker raka prostaty. W pakiecie znalazło się również badanie testosteronu, podstawowego hormonu odpowiedzialnego za męską witalność.

Skład pakietu dla mężczyzn: morfologia, glukoza, kreatynina, ACR, elektrolity, kwas moczowy, lipidogram, GGTP, ALT, cholinoesteraza, PSA, testosteron.

Pobierz bony na badania!

Bony na badania można pobrać ze strony  www.zdrowajesien.diag.pl i wykorzystać samodzielnie lub ofiarować bliskiej osobie. Myślę, że to świetny prezent dla mamy, taty czy dziadków. Jestem przekonana, że w laboratorium nikt nikt nie będzie pytać o wiek, więc i osoby poniżej 50 roku życia mogą skorzystać z promocji.

Aby skorzystać z pakietu promocyjnego badań, należy wejść na stronę www.zdrowawiosna.diag.pl.

Następnie uzupełnić formularz, wpisując swoje imię i nazwisko oraz adres mailowy.

Po kliknięciu baneru „Odbierz bony na badania” otrzymamy informację o konieczności otwarcia wiadomości otrzymanej z laboratorium i potwierdzenia adresu e-mail.

Na podany adres otrzymamy e-mail, w którym potwierdzamy chęć wzięła udziału w kampanii, klikając na zielony przycisk „Tak, potwierdzam”.

Po kliknięciu w link „Kliknij, żeby odebrać Twoje bony rabatowe na badania” możemy pobrać bony.

W osobnym oknie przeglądarki otworzy się nam plik z bonami do pobrania. Najlepiej od razu wydrukować lub zapisać na dysku.

Cena pakietu badań – zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn – wynosi 99 zł.

Każdy bon ma swój indywidualny kod. Zakryłam swoje, bo na pewno będę chciała z nich skorzystać przed wizytą kontrolną u doktora Banacha, a więc na początku listopada.

Bony można pobierać do 30 listopada, a realizować do 31 grudnia 2018 roku.

Bony można wykorzystać  w każdym z punktów pobrań oprócz punktów oznaczonych jako „punkt kontrahencki”. W laboratorium medycznym „Diagnostyka” wyniki możemy odebrać online (kliknij tutaj). Można również zainstalować aplikację na telefon (więcej informacji tutaj).


Inne pakiety pakiet znajdujące się w ofercie laboratorium możecie kupić również w sklepie online (kliknij tutaj), wydrukować w formie vouchera i podarować na przykład bliskim w prezencie. 


Tutaj możecie przeczytać najważniejsze informacje o tym, jak przygotować się do badań krwi.

Gdybyście chcieli przesłać komuś lub wydrukować informację o kampanii, tutaj możecie ściągnąć ulotkę.

Bardzo się cieszę, że „Diagnostyka” cyklicznie organizuje akcje profilaktyczne z możliwością wykonania badań w promocyjnych cenach. To już piąta akcja do udziału w której zachęcam serdecznie i którą reklamuję na swoim blogu. Z doświadczenia wiem, że sporo moich czytelników chętnie z niej korzysta i jednocześnie namawia do diagnostyki swoich najbliższych. Ciężko nam niestety wydawać pieniądze na swoje zdrowie, więc te bony rabatowe to dla mnie świetne narzędzie w pracy.

Zachęcam Was serdecznie do skorzystania z promocji. Nawet jeśli teraz nie planujecie teraz badań lub nie macie aktualnie funduszy, warto pobrać i zachować bon dla siebie lub podarować bliskim. Cena pakietu jest naprawdę dobra, bo w wielu laboratoriach za same badanie poziomu witaminy D kosztuje nawet 100zł.

Jeśli wykonacie badania, zapraszam na konsultację. Pomogę w interpretacji i opracowaniu dalszego planu działania! Więcej informacji o współpracy dietetyczno-treningowej ze mną znajdziecie tutaj.

1 myśl w temacie “Zdrowa jesień”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s