zdrowie

Nowości w rodzinie Sanprobi

Probiotykom Sanprobi jestem wierna od lat. Wielokrotnie we wpisach o mojej obecnej suplementacji mogliście znaleźć Sanprobi Super Formula, Barrier czy Active&Sport. Polecam je więc również swoim podopiecznym. Ostatnio najczęściej IBS, ale też dopochwowe Femi+.

Wszystkie wymienione wyżej produkty opisywałam pokrótce w artykule „Sanprobi-probiotyki dopasowane do Twoich potrzeb„.

W ostatnim czasie w rodzinie Sanprobi pojawiły się dwie nowości, mianowicie Sanprobi 4 Enteric i Sanprobi Stress, o których chciałabym Wam pokrótce opowiedzieć.

Sanprobi 4 Enteric

Sanprobi 4 Enteric to probiotyk wieloszczepowy, który zawiera unikalną kompozycję czterech szczepów bakterii probiotycznych w kapsułkach dojelitowych DRcapsTM – chroniących probiotyki przed działaniem kwasu solnego w żołądku i rozpuszczających się dopiero w jelitach.

1 kapsułka zawiera 1 x 109 CFU (jednostka tworząca kolonię) żywych szczepów bakterii:

 • Lactococcus lactis Rosell® – 1058
 • Lactobacillus casei Rosell® – 215
 • Lactobacillus helveticus Rosell® – 52
 • Bifidobacterium bifidum Rosell® – 71

Kapsułki dojelitowe Capsugel® DRcaps™, zawierają ponadto skrobię ziemniaczaną i stearynian magnezu. Mogą zawierać także śladowe ilości soi oraz mleka (w tym cukier mleczny – laktozę). U osób z alergią na te produkty probiotyk nie może być zastosowany.

Każdy ze szczepów probiotycznych występujących w Sanprobi 4 Enteric został zdeponowany w kolekcji mikroorganizmów należącej do Instytutu Pasteur’a we Francji Collection Nationale de Cultures de Microorganismes (CNCM). Wszystkie szczepy zostały dopuszczone do użytku przez odpowiednie urzędy na terenie UE (European Food Safety Authority), Polski (Główny Inpsektor Sanitarny), Kanady (Natural and Non-prescrip on Health Products Directorate) i Australii (Therapeu tic Goods Administration). Formuła probiotyczna stosowana w Sanprobi 4 Enteric jest dostępna na rynku europejskim nieprzerwanie od 2012 roku, a w Polsce od 2013 roku.

Na podstawie dostępnej wiedzy i zgromadzonego doświadczenia szczepy zawarte w probiotyku są uważane za bezpieczne do stosowania u ludzi, w tym u dzieci powyżej 3. roku życia.

Zastosowanie

Szczepy probiotyczne zawarte w Sanprobi 4 Enteric wykazują cechy o działaniu potencjalnie ochronnym i modulującym oś mózg-wątroba poprzez:

 • wsparcie bariery jelitowej,
 • hamowanie bakterii patogennych,
 • działanie przeciwzapalne,
 • działanie modulujące sole kwasów żółciowych,
 • produkcję wolnych kwasów tłuszczowych o działaniu przeciwotyłościowym,

Ponadto szczepy te wykazują działanie hepatoprotekcyjne u pacjentów poddawanych transplantacji wątroby oraz w chorobie stłuszczeniowej wątroby (NAFLD), wzmacniają odporność organizmu, łagodzą objawów Zespołu Jelita Drażliwego (IBS), jak wsparcie trawienia, skrócenie czasu biegunki, biegunka podróżnych oraz są pomocne w terapii eradykacyjnej Helicobacter Pylorii.


Monografię na temat Sanprobi 4 Enteric, która ukazała się w czasopiśmie „Współczesna Dietetyka” możecie pobrać tutaj.

Dawkowanie

Dzieci od 3 do 12 roku życia: 1–2 kapsułki dziennie.

Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: 1–3 kapsułki dziennie.

W przypadku antybiotykoterapii zaleca się spożywanie Sanprobi 4 Enteric wraz z rozpoczęciem przyjmowania antybiotyku i kontynuowanie suplementacji przez 14 kolejnych dni po zakończeniu antybiotykoterapii.

W celu osiągnięcia największej korzyści z przyjmowania probiotyku, Sanprobi 4 Enteric powinien być przyjmowany codziennie przez co najmniej 4 tygodnie. W przypadku korzystnych efektów takiej kuracji należy ją kontynuować przez kolejne co najmniej 8 tygodni. Optymalny czas trwania wynosi 3 miesiące, jednak nie istnieją przeciwskazania aby go wydłużyć. Wszystko uzależnione jest od celu jaki chcemy osiągnąć.

Kapsułki można przyjmować łącznie z posiłkiem lub na czczo. Należy połykać kapsułki w całości, popijając je wodą lub innym napojem o temperaturze pokojowej. Nie wolno otwierać, wysypywać zawartości, żuć ani kruszyć kapsułek. Jest to ważne, ponieważ kapsułki dojelitowe zapobiegają uwalnianiu probiotyków w żołądku i chronią je przed zawartym w nim kwasem.

Probiotyk należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Jak dotąd nie zarejestrowano jakichkolwiek działań ubocznych po zastosowaniu Sanprobi 4 Enteric.

Sanprobi Stress

Sanprobi Stress to nowoczesny probiotyk dobrany dla osób poszukujących równowagi. Jest psychobiotykiem co oznacza, że jest to nowej klasy preparat probiotycznych wykazujący korzyści zdrowotne u pacjentów leczonych z powodu zaburzeń psychicznych.

Sanprobi Stress zawiera unikalną kompozycję dwóch szczepów bakterii probiotycznych.

1 kapsułka zawiera 3 x 109 CFU (jednostka tworząca kolonię) żywych szczepów bakterii:

 • Lactobacillus helveticus Rosell® – 52
 • Bifidobacterium longum Rosell® – 175

Substancjami pomocniczymi preparatu Sanprobi Stress są skrobia ziemniaczana oraz stearynian magnezu. Bakterie probiotyczne wchodzące w skład preparatu zawierają soję i produkty pochodne oraz mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą).

Podobnie, jak szczepy bakteryjne zawarte w Sanprobi 4 Enteric, szczepy Lactobacillus helveticus Rosell i Bifidobacterium longum Rosell zostały dopuszczone do użytku i uznane za bezpieczne do stosowania u ludzi, w tym u dzieci powyżej 3. roku życia.

Zastosowanie

Choć mogłoby się wydawać, że nie ma kontaktu pomiędzy jelitami a mózgiem, – choćby z uwagi na dużą odległość pomiędzy tymi organami – to są one ze sobą połączone. Jest to połączenie fizyczne (za pomocą nerwu błędnego) i biochemiczne (dzięki neurotransmiterom). Za tę komunikację odpowiedzialne są bakterie. To one wysyłają sygnały nerwowe i produkują aktywne związki. Ten szlak nazywany jest osią mózgowo-jelitową i działa w obu kierunkach, przy czym przeważają sygnały z jelita przesyłane do mózgu. Właściwy skład mikrobioty jelitowej, a tym samym sprawne działanie osi mózgowo-jelitowej jest zatem wykładnikiem szeroko pojętego dobrostanu. Dlatego, gdy stresujemy się zaczyna nas boleć brzuch i odwrotnie, gdy zadbamy o dietę, a więc i o mikrobiotę, działanie układu nerwowego jest sprawniejsze.

W marcu 2016 roku Departament ds. Produktów Leczniczych Pochodzenia Naturalnego i Dostępnych bez Recepty z Kanady wydał rekomendacje dla preparatu zawierającego Lactobacillus helveticus R0052 oraz Bifidobacterium longum R0175, ustalając, że:

 • pomaga łagodzić ogólne objawy lęku,
 • promuje równowagę emocjonalną,
 • pomaga w łagodzeniu objawów żołądkowo­jelitowych wywołanych stresem, jak np. ból lub dyskomfort brzucha,
 • pomaga w łagodzeniu objawów żołądkowo­jelitowych, jak np. ból lub dyskomfort brzucha i nudności, u zdrowych osób doświadczających stresu o łagodnym i umiarkowanym natężeniu,
 • pomaga w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów ze strony przewodu pokarmowego (np. ból lub dyskomfort brzucha, nudności, wymioty) u osób doświadczających stresu dnia codziennego (np. w trakcie sesji egzaminacyjnej).


Monografię na temat Sanprobi Stress, która ukazała się w czasopiśmie „Współczesna Dietetyka” możecie pobrać tutaj.

Dawkowanie

Dorośli i dzieci powyżej 3 roku życia: 1 kapsułka dziennie.

Kapsułki można przyjmować łącznie z posiłkiem lub na czczo. W przypadku stosowania Sanprobi Stress u małych dzieci kapsułkę można otworzyć, a następnie rozpuścić jej zawartość w zimnym lub letnim płynie (np. w wodzie, herbacie, mleku). Preparat należy spożyć bezpośrednio po przygotowaniu.
W celu osiągnięcia największej korzyści z przyjmowania probiotyku, Sanprobi Stress powinien być przyjmowany codziennie przez co najmniej 4 tygodnie. W przypadku korzystnych efektów takiej kuracji należy ją kontynuować przez kolejne co najmniej 8 tygodni. Optymalny czas trwania wynosi 3 miesiące, jednak nie istnieją przeciwskazania aby go wydłużyć.
W przypadku antybiotykoterapii zaleca się spożywanie Sanprobi Stress wraz z rozpoczęciem przyjmowania antybiotyku i kontynuowanie suplementacji przez 14 kolejnych dni po zakończeniu antybiotykoterapii.

Probiotyk należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Jak dotąd nie zarejestrowano jakichkolwiek działań ubocznych po zastosowaniu Sanprobi Stress.

___________

Probiotyki Sanprobi 4 Enteric i Stress oraz pozostałe z rodziny Sanprobi możecie kupić m.in. w sklepie internetowym ze zdrową żywnością, suplementami i probiotykami „Fitness Food”, z którym współpracuję, dzięki czemu możecie skorzystać z mojego kodu rabatowego. Ceny znajdziecie tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s